Serial Koło Czasu
Pomiń

Jak w dwie godziny przekonać do siebie fandom Jordana czyli Rafe Judkins i jego Q&A…

No to jedziemy! Odpowiem po jednym pytaniu na osobę, o ile znajduje się ono w TYM wątku i jest oznaczone hashtagami # i ! Nie będę mógł odpowiedzieć na większość pytań z powodu umowy poufności / pragnienia, aby seria zaskakiwała / budowania napięcia / itp. ale zrobię co mogę 🙂

W środę 12 września w ramach WOTWednesday Rafe Judkins zorganizował na Twitterze akcję Pytanie-Odpowiedź. Projekt rozpoczął się o 18.00 polskiego czasu i trwał nieprzerwanie przez niemalże dwie godziny. Padło mnóstwo pytań i dużo odpowiedzi, a Rafe często wracał i komentował dyskusje. Debata okazała się ciekawa, muszę również zaznaczyć że wszyscy użytkownicy zachowywali się naprawdę poprawnie, nikt nie trollował i naprawdę fajnie się to czytało. Na Twitterze pojawiło się mnóstwo fanów Koła z całego świata, w tym oczywiście najwięksi gracze, jak Tar Valon Net czy Dragonmount.

Do tłumaczenia wybrałam najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne wątki, a także te rzucające trochę światła na postać samego Rafa. Osobiście muszę przyznać że miałam trochę obaw co do jego postaci. To jakim jest człowiekiem, jaki ma światopogląd i podejście do wielu tematów, będzie decydujące czy będzie w stanie udźwignąć produkcję tak ogromnego przedsięwzięcia i jednocześnie nie zniszczyć tego specyficznego ducha Koła Czasu. Po tym spotkaniu muszę przyznać, że udało mu się mnie kupić. Facet jest naprawdę fajny, otwarty i bezpretensjonalny. Ma właściwe podejście do wielu spraw i udało mu się rozwiać większość obaw, którymi żyli od jakiegoś czasu fani serii.

Uczestnicy dyskusji pytali o mnóstwo spraw, jednak wiele pytań notorycznie się powtarzało. Dotyczyły głównie castingów, ulubionych scen i ulubionych postaci. Co do samego tłumaczenia, przekład na język polski z twittera, gdzie rozmowa prowadzona jest bardzo dynamicznie i nieformalnie, a wszyscy posługują się skrótami myślowymi, idiomami i ogólnie niepodręcznikowym angielskim jest dość trudne. Nie dziwcie się więc czytając odpowiedzi które brzmią jak nie po polsku.

 1. Na kiedy jest planowany lub przewidywany czas wypuszczenia serialu ? Podejrzewam, że około 2020-21?
  – Rafe: Nie mogę powiedzieć, chociaż chciałbym.
 2. Biorąc pod uwagę, że Koło Czasu jest już ukończone i produkcja 14 sezonów na pewno nie byłaby opłacalna, czy możesz powiedzieć które książki zostaną połączone w które sezony? Jak realnie widzisz ilość sezonów w serii?
  – Rafe: To znaczy, bądźmy szczerzy, będę je zagęszczać w środkowej części serii
 3. Twoim zdaniem, co jest sercem i duszą tego telewizyjnego show? Dlaczego ludzie (nie tylko fani) będą chcieli to oglądać?
  – Rafe: Dla mnie, odkąd pierwszy raz zaangażowałem się w serię, mimo iż świat jest niesamowity, system magiczny jeden z najlepszych w fantastyce, a podejście do dynamiki płci jest tak świeże, sercem są bohaterowie.
 4. Jaki jest twój ulubiony moment w tomie I i dlaczego. Dziękuję!
  – Rafe: Mój ulubiony moment to Rand i Tam w lesie Westwood. Jest to dla mnie kultowy etap i daje mi uczucie „to się dzieje”
 5. Czy Amazon zamówił już pilot lub cały sezon?
  – Rafe: Nie mogę odpowiedzieć.
 6. Witaj # jakie są Twoje plany dotyczące przedstawicieli LGBQ w serialu? W książkach jest kilka przykładów (Przyjaciółki od poduszki i inne) & wiemy, jak ważne jest, by były reprezentowane w mediach.
  – Rafe: Myślę, że płeć jest takim kluczowym tematem w książkach i rozmowa o płci bez przedstawicieli LGBTQ+ będzie niedźwiedzią przysługą dla takiej dyskusji. Bądźcie jednak pewni, że będą Przyjaciółki od Poduszki bez wazoo (ordynarnie o dolnej części pleców)
 7. Czy kwestie SFX (efekty specjalne) mają wpływ na to, jak piszesz serię?
 8. Kto jest Twoim ulubionym żeńskim charakterem w #WoT i wytłumacz dlaczego. Z zespołem tak wielu tak bardzo potężnych i silnych żeńskich charatkerów, dlaczego właśnie ona jest szczególnie ważna dla Ciebie?
  – Rafe: Myślę, że Moiraine na nowo zdefiniowała postać „przewodnika” w fantazji i prawdopodobnie na zawsze pozostanie jedną z najważniejszych postaci w tym gatunku, niezależnie od płci.
 9. Czy wątek Logaina zostanie zachowany w serialu telewizyjnym? A jeśli tak, jak sobie wyobrażasz tę postać?
  – Rafe: Bardzo lubię postać Logaina i planuję nie tylko ją zachować, ale również rozszerzyć jego rolę w serii.
 10. Czy wątek uczuciowy Randa pozostanie zachowany tak jak w książkach? Mam na myśli, na początku lubi jedną dziewczynę , a kończy ze wszystkimi trzema.
  – Rafe: Nie. (Na tą odpowiedź podniosło się wiele głosów sprzeciwu – których już nie można znaleźć na Twitterze, autorzy widocznie pousuwali je gdy Rafe sprostował swoją odpowiedź)
  – Rafe: Powiedzmy że bardziej interesuje mnie poliamoria* niż poligamia**. I może dajcie mi trochę większy kredyt zaufania, nie zakładając od razu że pozbędę się tego wątku całkowicie i zrujnuje wszystko jednym słowem.
  * Poliamoria (gr. poly – wiele, łac. amor – miłość) – wielomiłość rozumiana jako praktyka lub pragnienie posiadania wielu romantycznych związków w tym samym czasie z pełną wiedzą zaangażowanych osób.
  ** Poligamia (stgr. πολυγαμία polygamia, od πολύς polys „liczny” i γαμέω gameo „zawieram małżeństwo”; wielomałżeństwo) – małżeństwo z więcej niż jedną osobą (w tym samym czasie), najczęściej jednego mężczyzny z dwiema lub więcej kobietami (Źródło: Wikipedia)
 11. Co sądzisz o istnieniu oficjalnie licencjonowanych gadżetów Wheel of Time?
  – Rafe: Moja mama ma naklejkę „Kto zabił Asmodeana?” na swoim aucie!
 12. Jak myślisz, ile „badass” można się spodziewać po walce pomiędzy Matem, a Gawynem i Galadem?
  – Rafe: To pytanie jest jednocześnie odpowiedzią, nieprawdaż? Imponujące, oczywiście…
 13. Egwene jest kontrowersyjną postacią dzielącą w fandomach (chociaż to moja ulubienica), jak myślisz, które jej cechy chciałbyś wydobyć w serialu?
  – Rafe:
  Mam obsesję na punkcie Egwene. Myślę, że ze wszystkich bohaterów to właśnie ona stanęła w obliczu najbardziej dramatycznych/niemożliwych wyborów. Dla mnie, postacie w których się zakochujesz, to Ci którzy muszą stawiać czoła ciężkim wyborom i wychodzić z nich silniejsi. She will be rock.
 14. Czy @BillyZane powtórzy swoją rolę jako Ishmael?
  – Rafe: NIE
 15. Więc, która scena w serii jest twoją ulubioną, której nie możesz się doczekać, aby ją zobaczyć na ekranie … lub obawiasz się, że będziesz musiał ją usunąć.
  – Rafe: Jestem najbardziej podekscytowany, tym uczuciem grozy które rośnie podczas podróży Randa przez Rhuidean. Mam nadzieję, że uda mi się to zrobić właściwie.
 16. Jeśli żyłbyś w świecie Koła Czasu, co chciałbyś robić? Możesz być kimkolwiek, od rolnika po przedstawiciela rodziny królewskiej. Ja byłabym Zieloną Aes Sedai z Ziem Granicznych, interesująca się wytwarzaniem broni wykutej Mocą. Mój strażnik byłby kowalem.
  – Rafe: Byłbym aktywistą działającym na rzecz włączenia mężczyzn do Aes Sedai 😉
 17. Które postacie najbardziej chciałbyś sprowadzić na ekran? Nie chodzi mi o Casting. Po prostu, które postacie w serii najbardziej Cię ekscytują.
  – Rafe: Wiele! Moiraine głównie z tego powodu co może ona oznaczać dla młodych kobiet.
 18. Dziękujemy za to miłe współdziałanie z fandomem. Jak podejdziesz do sprawy przedstawienia Wieku Legend w retrospekcjach (Sho-wings, Lance Udarowe, Pieśń Siewu itp.)?
  – Rafe: Dziękuję, ale czuję, że jestem okropny w interakcjach z fandomem. Jestem tak kiepski w mediach społecznościowych, że czuję się jak smutny, stary człowiek. Chcę posługiwać się retrospekcję tylko w przypadkach gdy mają one wyjaśnić historię niektórych bohaterów, więc niech będzie to WAFO 🙂
 19. Czy pokażesz nam, kto zabił Asmodeana tak jak to było naprawdę, czy zostawisz go jako WAFO, aby torturować tych, którzy nie czytali książek?
  – Rafe: Uwielbiam torturować ludzi poprzez WAFO, … więc WAFO 😉
 20. Która postać była dla ciebie najtrudniejsza do napisania? I po Elayne, dlaczego Mat jest taki niesamowity?
  – Rafe: Jak na razie najtrudniejsza jest Nynaeve.
 21. Jak planujesz poradzić sobie ze wszystkimi aspektami snów? (Mam nadzieję, że nie planujesz obciąć większości z nich)
  – Rafe: Nie! Uwielbiam tel’aran’rhiod i chcę, żeby aby znalazł się na ekranie w wielkim stylu.
 22. Cześć, czy kiedykolwiek zobaczymy coś z Nowej Wiosny? Proponuję świąteczny dodatek.
  – Rafe: Mam taką nadzieję! Świąteczne dodatki są ukochaną rzeczą, która zanika na tym świecie.
 23. Jak bardzo będziesz starał się aby serial był zgodny z „rzeczywistym kanonem” książek, czy też już planujesz stworzyć równoległy kanon? Zastanawiasz się nad tym, czy ktokolwiek z Team Jordan pomógłby w czymś takim jako konsultant?
  – Rafe: Opowiadam historię z książek, ale jak w przypadku każdej adaptacji, będą różnice. W przeciwnym razie, o czym ludzie będą grzmieć po każdym odcinku?
 24. Jaki jest centralny / kluczowy / najważniejszy konflikt serii?
  – Rafe: Myślę, że większość ludzi powiedziałaby, że Światłość versus Cień, ale ja powiedziałbym, że równowaga kontra zaburzenie równowagi.
  – Rob: Dowód że gość zna serię i przeczytał ją do samego końca.
 25. Na którą scenę / rozdział najbardziej nie możesz się doczekać na ekranie i dlaczego?
  – Rafe: Nie mogę się doczekać aby napisać Studnie Dumai.
 26. Jaki program telewizyjny lub film, wpłynął na ciebie najbardziej pod względem estetyki wizualnej lub rozwoju fabuły?
  – Rafe: Uwielbiam wizualizacje ‚Hero’ i ‚Przyczajony tygrys ukryty smok’.
 27. Koło Czasu budzi kontrowersje w odniesieniu do tego, w jaki sposób traktuje płeć / seksualność / zdrowie psychiczne. Moja publiczność w WoTTalk wyraziła zaniepokojenie tym, jak te tematy zostaną przedstawione. Czy mógłbyś rozwiać te obawy / jak planujesz podejść do tych tematów?
  – Rafe: Myślę, że rozpoznanie tych tematów jest bardzo ważne i będę wspomagał się wieloma doradcami i pisarzami, aby upewnić się, że zajmuje się tym tematem z odpowiednim namysłem.
 28. Jak zamierzasz podejść do sprawy tkania Mocy, które jest tak trudne do pokazania na ekranie?
  – Rafe: Mam nadzieję, że będzie można dobrze to pokazać na ekranie!
 29. Jak będziesz chciał poradzić sobie z ukazaniem Pomiotu Cienia na ekranie?
  – Rafe: Myślę, że próbowanie jak zrobić to praktycznie, zawsze będzie właściwym wyborem.
 30. Czy jest jakiś sposób, aby fani mogli zostać zaangażowani w to przedsięwzięcie?
  – Rafe: Myślę, że zaangażowanie w sieci to świetny sposób, by pomóc w produkcji. Byłbyś zdziwiony tym, ilu showrunnerów / scenarzystów / menedżerów czyta posty o swoich produkcjach na reddicie / twitterze / Klubie AV i innych. Podczas poprzednich realizacji większość tych ludzi dyskutowała nad reakcjami fanów, rano po każdym odcinku.
 31. Czy kiedykolwiek twittowałeś nieustająco, przez dwie godziny?
  – Rafe: Myślę że właśnie podwoiłem ilość swoich tweetów w całej HISTORII.
 32. Którą trudną do pokazania częścią serii jesteś najbardziej podekscytowany i dlaczego?
  – Rafe: Relacjami pomiędzy bohaterami.
 33. Biorąc pod uwagę wszystkie pytania fanów do Jordana, @BrandSanderson i #TeamJordan na które udzielono odpowiedzi, czy studiowałeś tą górę wiadomości nigdy nie umieszczonych bezpośrednio w książkach? Jeśli nie, jaka jest twoja strategia aby mieć pewność że właściwie oddajesz wszelkie detale?
  – Rafe: Jestem w stałym kontakcie ze wszystkimi w #TeamJordan, i będziemy jeszcze mocniej związani, gdy zagłębimy się głębiej w temat. Oni już to przeżyli i będą dla mnie nieocenioną pomocą. Jestem też osobą, który ceni wszystkie wiadomości które uda mu się uzyskać.
 34. Którą postać chciałbyś najbardziej zobaczyć na ekranie?
  – Rafe: Moiraine. Oczywiście.
 35. W jakich miejscach w świecie rzeczywistym chciałbyś aby kręcono zdjęcia do pierwszego tomu?
  – Rafe: To naprawdę zależy od bazy. Jednak mam nadzieję, że będą to lokalizacje z całego świata. Dla mnie ważne są rzeczy odmienne i świeże.
 36. W książkach pojawiają się od czasu do czasu odniesienia do przedmiotów / wydarzeń z naszego świata (Mosk i Merk, logo Mercedesa w Tanchico itp.). Czy zamierzasz pokazać niektóre z nich jako dowód, że Trzecia Era jest przyszłością Ziemi?
  – Rafe: Preferuje bardzo subtelne odniesienia.
 37. Wydaje mi się że muzyka jest ogromnie istotnym elementem dla show, uwielbiam muzykę z elder scrolls,  obliviona, ale …. utwory  / teksty Metalliki …. myślę, że to również pasuje. Masz jakieś pomysły jaki rodzaj muzyki wykorzystać?
  – Rafe: Wciąż jesteśmy bardzo daleko od decyzji o muzyce! Dużo będzie zależeć od dyrektora / kompozytora / opiekuna muzycznego. Lubię zatrudniać ludzi, którzy są naprawdę dobrzy w swojej pracy i przyjmuję ich rady, tak więc ostatecznie może się to różnić od tego, co myślę teraz 🙂
 38. Ta seria jest tak ważna dla wielu ludzi i stanowi dużą część ich życia. Na przykład mi pomogła przejść ogromną stratę, a nawet dała radość. Jak ty zacząłeś z #wheeloftime i która (jeśli taka jest) walka bohatera pomogła ci w życiu?
  – Rafe: Hej, to jest świetne pytanie. Ta książka naprawdę pomogła mi poradzić sobie w trudnym okresie mojego życia i mam nadzieję, że program telewizyjny pomoże stworzyć świat, który da ludziom taką samą możliwość ucieczki / wsparcia, jaką te książki dały mnie
 39. Drogi Rafe. Lista gości dla #JordanCon 2019 zapełnia się szybko! Czy powinniśmy wpisać Cię na rok 2019 lub 2020?
  – Rafe: Wpiszcie mnie na oba.
 40. Czy są jakieś ważne postacie, które zostaną wycięte podczas adaptacji książek do TV? Jeśli tak, czy potrafisz powiedzieć które?
  – Rafe: Nie mam dużych planów redukowania postaci. Wyobrażam sobie, że może się to stać tylko wtedy gdy pojawi się aktor, który nie poradzi sobie z tym co otrzymał
 41. Choć do tych decyzji daleko, kto jest twoim wymarzonym aktorem do roli al’Lana Mandragorana?
  – Rafe: Odpowiedź na to pytanie sprawiłaby że przyszły Lan mógłby być smutny
 42. Którą postać będzie najtrudniej przenieść do ekranizacji?
  – Rafe: Bela! Ciężko jest namówić jednego konia do zagrania każdej sceny. Prawdopodobnie wykonamy trochę makijażu w zespole Beli
 43. Czy rozważałeś kiedykolwiek opcję WoT jako serialu animowanego?
  – Rafe: Nie, dla mnie tylko żywi aktorzy
 44. Czy możesz przybliżyć to w jaki sposób planujesz poradzić sobie z stylem Jordana dotyczącym ważnych szczegółów w ramach wewnętrznego dialogu postaci
  – Rafe: To zawsze jest sedno adaptacji. To sprawia, że jest zabawa
 45. Czy jest coś co możemy zrobić, aby sprawić by Amazon podjął decyzję i dał zielone światło dla serialu.
  – Rafe: Mówcie im jak bardzo to kochacie, każdego jednego dnia.
 46. Dzień dobry, @rafejudkins. Czy @AmazonStudios planuje nadać temu serialowi ten sam zasięg i wartość produkcji, jakie HBO dało #GameofThrones, czy #Westworld, czy też będzie to całkowicie unikalny przypadek? Czy Amazon zdaje sobie sprawę z potencjału tej serii?
  – Rafe: Bez względu na budżet, dopilnuję, abyśmy na ekran przenieśli tylko te rzeczy, które będą wyglądały tak dobrze jak w tamtych produkcjach. Im mniejszy budżet, tym mniej takich rzeczy, ale uważam, że najważniejsze jest aby cały show był realistyczny, ugruntowany i premium
 47. Wiele kobiet czarnych charakterów zostaje zhańbionych lub trzymanych w niewoli, podczas gdy mężczyźni pozostają sprawiedliwi, sztywny podział płciowy Mars-Venus itd. to są niepokojące aspekty tych  książek. Masz plany ich aktualizacji / poprawy?
  – Rafe: Jestem feministą i bardzo ważne dla mnie będzie aby show było feministyczne w dzisiejszym kontekście. Wiele z tych rzeczy się zmieni
  .
 48. Jaka byłaby twoja wymarzona lokalizacja do kręcenia pierwszego sezonu serialu?
  – Rafe: Lofloty, archipelag na morzu norweskim! Ale to tylko dlatego, że po prostu chciałbym tam mieszkać. Jestem pewien, że znajdziemy miejsca o bardziej zróżnicowanym krajobrazie, które najlepiej pokażą wielkość świata WoT 😉
 49. 5 scen z pierwszych dwóch książek, którymi jesteś najbardziej podekscytowany przeniesieniem ich do serialu? Dziękuję za to co robisz!
  – Rafe: Tam i Rand w Westwood, Zimowa Noc, Przełęcz Tarwina, Głowa Tomana, założenie smyczy Egwane
 50. W porównaniu z samymi książkami, jakie inne programy telewizyjne lub filmy przychodzą Ci na myśl, kiedy myślisz jak chciałbyś aby serial został odebrany?
  – Rafe: LoTR i oczywiście GoT, ale również nie Shanarra.
 51. Czy masz jasną wizję jak chciałbyś aby wyglądała Avendesora? Jeśli tak, czy możesz przybliżyć kilka szczegółów?
  – Rafe: WaFO
 52. Jak planujesz pokazać wizje Min? Czy będziemy mogli zobaczyć aurę, jakby jej oczami, czy może będzie to co ona widzi, a my będziemy słuchać?
  – Rafe: Hej! Odpowiem tylko dlatego, że jest to WaFO. Dobre pytanie i coś nad czym się zastanawiam 🙂
 53. Jak wiele różnych par spodni będzie miała Min, podczas całej serii?
  – Rafe: 2
 54. Nic w książkach nie przeczy temu żeby Athan Miere nie mieli jakieś specjalnych powiązań z morskimi ssakami. Czy będą jakieś delfiny podczas scen na morzu?
  – Rafe: Bardzo ważne pytanie. WaFO.
 55. Cześć Panie Judkins, dziękuję za odpowiedzi na pytania. Czy będziesz trzymał się blisko fabuły książek, czy raczej  pójdziesz w swoim kierunku?
  – Rafe: Blisko książek. Kocham je z jakiegoś powodu.
 56. Czy są już jakieś plany dotyczące tego, jak długie będą odcinki? A może to jeszcze za szybko na takie decyzje?
  – Rafe: Godzina.
 57. Czy jest coś co zostało Ci powiedziane jako scenarzyście, o czym nie wie fandom Jordana?
  – Rafe: Myślę że fandom wie więcej niż wiedział sam Jordan. (haha)
 58. Czy przedstawiony świat będzie fantastyczny, w znaczeniu przenoszenia Jednej Mocy, Proroctw Smoka, Świata Snów, Węży i Lisów, rekwizytów, efektów specjalnych itp.? Czy będzie to świat fantasy, ale z realistycznymi postaciami? Mam taką nadzieję, Dziękuję!
  – Rafe: Chcę, aby to był realistyczny świat fantasy
 59. Czy masz dostęp do notatek RJ / BS, czy też pracujesz głównie z opublikowanymi powieściami / opowiadaniami
  – Rafe: Pracuję na wszystkim do czego mam dostęp
 60. Cześć Rafe, jeśli chodzi o efekty specjalne, jak wyobrażasz sobie tkanie Jedynej Mocy na ekranie.
  Rafe: Ponownie, zależy to od reżysera, ale myślę, że będzie wyglądało świetnie. Mi bardzo podobało się, jak zostało to rozwiązane w Doktorze Strange.

I na samym dole niespodzianka, dla tych którzy doczytali do końca 😀

Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Powiadom o

A password will be emailed to you.
Przejdź do paska narzędzi